urunilani.com hoşgeldiniz!

4K Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
no image

4K Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

main

Televizyon teknolojisi son 10 yılda çok büyük aşamlar kaydetti. Görüntü kalitesini hayal edilemeyecek seviyelere çıkaran panel üreticileri, en üst seviye görüntü kalitesi olan 4K, bir diğer adıyla Ultra HD teknolojisini ürünlerde kullanılır hale getirdi. Son iki yıldır hayatımızda yer edinmeye başlayan bu teknoloji hakkında bilmeniz gerekenleri hızlıca toparladık.

Görüntü teknolojisinin evrimi

Yıllardır, görüntü teknolojilerinin evrimleşmesine tanık oluyoruz. 1280 x 720 piksel HD görüntüler yerini yavaş yavaş Full HD, yani 1920×1080 piksel görüntü desteği sunan ürünlere bıraktı ve artık Full HD de geride kalmaya başlıyor. Özellikle son birkaç yıl içerisinde monitör, televizyon ve bilgisayar ekranlarında sık sık karşımıza çıkmaya başlayan 4K görüntü teknolojisi, zamanla Full HD görüntü teknolojisinin yerini alacak ve artık standart haline gelecek. 4K teknolojisi, temelde çözünürlüğü kapsayan bir olgu.

Ultra HD Görüntü

Yani Full HD’de oluşturulan 1920 x 1080 piksellik görüntü, 4K ile beraber 3840 x 2160 piksele çıkıyor. Bu da yine ‘temel’ manada görüntü kalitesine etki ediyor çünkü piksel sayısının fazlalığı, ekrandaki görüntünün daha fazla pikselle karşımıza getirilmesine sebep oluyor. Yani 4K destekli ekrana sahip monitör, TV ya da bilgisayarda ekrana yaklaştığımızda dahi görüntü kalitesinde herhangi bir bozulma olmuyor ve ayrıntıları çok net bir şekilde görebiliyoruz. Böylece görüntülediğimiz fotoğraflar ya da izlediğimiz videolar yüksek çözünürlük gereği Full HD’ye göre çok daha keskin, net ve canlı görüntüler karşımıza çıkıyor. Ayrıca ekranlara yaklaştığımızda dahi görüntü, yüksek çözünürlük gereği bozulmaya uğramıyor.

4K Yayınlar

Peki ya 4K içerik?

Popüler video paylaşım ağı YouTube, ilk olarak 2010 yılında denemelerle birlikte 4K videolara destek vermeye başlamıştı. Bu süreçten sonra, artırılan 4K video desteğiyle beraber YouTube şu an bu çözünürlüğe tam olarak desteğini sunuyor ve 4K videoları bu platform üzerinden izlemek mümkün hale geliyor. Şu an için ülkemizde TV yayını olarak 4K teknolojisiyle alakalı çalışmalar devam ediyor. TRT4K üzerinden yapılan denemeler, önümüzdeki süreçte daha da hızlanacak ve diğer kanallar da bu pastadan pay almak adına 4K yayın yapmaya başlayacaklar. Yani, 4K görüntü teknolojisinin geleceği parlak.