urunilani.com hoşgeldiniz!
Akıllı telefonlara araba modu geliyor

Akıllı telefonlara araba modu geliyor

Otomobil kullanırken telefon kullanmak yasak ve bu yasağa rağmen kullanıldığında istenmeyen olaylar meydana geliyor. Bütün olumsuz haberlere rağmen akıllı telefon araç kullanırken hala kullanılıyor. Araç kullanırken telefonların kullanılması nedeniyle teknoloji devleri çeşitli çözümler üretmeye çalışıyor. Akıllı telefonlarda yer alan uçak modundan hareketle yapılan çalışmalar kapsamında cihazlara arama modu gelebilir.

Apple ve Samsung başı çekiyor

Apple ve Samsung gibi teknoloji devleri hükümetle söz konusu düzenleme hakkında görüşmelere başladı, talepler iletildi. New York Times’ta yer alan habere göre arama modu özelliğinde araç kullanırken telefon kullanılmasını kısıtlayacak önlemler yer alacak. Örneğin araç modu aktif olduğunda telefon kullanıcısının video izlemesine, haber okumasına ve mesaj yazmasına izin vermeyecek.

Trafik kazaları arttı, önlem alınmalı

Geçtiğimiz yıl trafik kazaları bir önceki yıla göre yüzde 7.1 artarak son 50 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Bunda telefon kullanımının ne denli etkili olduğu bilinmezken, yine de araç kullanırken telefon kullanımı konusunda şirketlerin daha iyi işler yapmaya itiyor. Samsung, kullanıcılarının sesli komutlarla, araba kullanırken telefonlarını da kullanabilmelerine olanak sağlayan Car Mode for Galaxy özelliğini 2015 yılında duyurmuştu. Bu sistem aslında Google ve Apple’ın Android Auto ve CarPlay’ine çok benziyordu. Mesajlaşma, navigasyon ve müzik gibi uygulamaları arabanın dâhili gösterge paneline taşıyabilen sistem, ayrıca telefon üzerinden de daha rahat kullanılabilmesi için büyük ikonlarla süslenen bir arabirime sahipti.

Fakat yine de teknoloji şirketleri araba modu (car mode) özelliğini akıllı telefonlara adapte ederek daha güvenli bir sürüş imkânı sağlamak istiyor.

KAYNAK : Yenişafak