urunilani.com hoşgeldiniz!

Apple’in yeni bombası iPad Pro

Apple’in yeni bombası iPad Pro

ipad-pro

9 Eylül’de gerçekleşen Apple etkinliğinde tanıtılan ürünlerden biri de iPad Pro oldu. 12.9 inç Retina ekranı ve 2732×2048 piksel çözünürlüğüyle dikkat çeken cihaz, gelişmiş özellikleriyle kullanıcıların beklentisini karşılıyor. Cihazın iPad Air’le benzerlik taşıdığını söylemek de mümkün. Sizler için iPad Pro’nun tüm özelliklerini bir araya topladık.

İPad Pro
64 bit mimariye sahip A9X çip ile gelen iPad Pro’nun en belirgin özelliklerinden biri Apple Pencil. Geleneksel Stylus’lara göre farklı bir tasarıma sahip bu kalem ile iPad Pro üzerinde kolayca çizim yapabilir veya not alabilirsiniz. Apple Pencil, tek bir pikselin bile üzerinde oynayıp sayısız efekt oluşturmanızı sağlıyor.

32 GB ve 128 GB olmak üzere iki farklı depolama seçeneğine sahip iPad Pro, 10 saatlik pil ömrü sunuyor. 6.9 mm. kalınlığında ve 713 gram ağırlığında olan cihazın 8 MP arka, 1.2 MP ön kamerası bulunuyor.

Akıllı kalemi ile sanatınızı konuşturun
Apple Pencil ile çizgi kalınlığını değiştirip çeşitli sanatsal efektler yaratabilmeniz mümkün. Bu özelliğiyle resim fırçası, dolma kalem veya bir kaligrafi kalemine dönüşebiliyor. Ayrıca ince ayarlı basınç ve eğim sensörleri sayesinde, bastırma şiddetini ve açı değişikliğini kavrayabiliyor.
Kalın çizgiler elde etmek için kuvvetli, ince çizgiler içinse hafif bastırmanız yeterli. Bu özel kalemi eğerek kullandığınızda gölge efektleri verebiliyorsunuz.

Apple Pencil şarjı doluyken 12 saat dayanıyor
Apple Pencil, manyetik kapağının altında bulunan Lightning konnektörünün iPad Pro’ya bağlanmasıyla şarj ediliyor. 15 saniyelik şarj ile yarım saat kullanılabilen cihaz, tam şarj edilmesi halinde 12 saat kullanılabiliyor. Akıllı kalemi ve genel özellikleriyle daha çok tasarımcı ve grafikerlerin tercih edebileceği iPad Pro, smart keyboard’u ile de MacBook’lardaki klavye deneyimini yaşatmayı amaçlıyor.

Diğer özellikler
12.9 inç Retina ekrana ve A9 işlemciye sahip iPad Pro, 8 megapiksel arka kamera, 1.2 megapiksel ön kameraya sahip.
3. nesil 64-bit A9X işlemciyle gelen tabletin, iPad Air 2’ye göre 1.8 kat daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Taşınabilir PC’lerin yüzde 80’inden daha hızlı” olduğunu açıklanan iPad Pro, CPU hızı bakımından iPad’den 22 kat daha iyi performans sunuyor. A9X işlemcisiyle depolama performansında ise A8X’e göre 2 kat daha hızlı.

İpad Pro’da Force Touch özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar daha iyi bir dokunmatik deneyim yaşayabiliyorlar.

iPad Pro, büyük ekran için geliştirilmiş iOS 9 versiyonunu destekliyor. Bu versiyonda birden fazla kullanıcı özelliği olacağını belirtmekte fayda var.

iPad Pro’nun en büyük yeniliği ise klavye ile birlikte kullanılabilecek olması. Apple, iPad Pro için özel bir klavye hazırlamış. Klavye, iPad’e güç ve data aktarımı yapan akıllı bağlantı noktasından birleşiyor. Ayrıca iPad Pro için ayrı bir kılıfın tasarlandığını da söyleyebiliriz. Ancak bu kılıfların biraz pahalı olacağını belirtelim.

Daha büyük ekrana ve geniş tasarıma sahip iPad Pro’da stereo hoparlörlerle karşılaşmak mümkün. Üstte ve altta ikişer adet olmak üzere toplam dört adet hoparlörü bulunuyor.

9 Eylül’deki Apple etkinliğinde tanıtılan İpad Pro’nun satışlarına Kasım ayında başlanacak. Yeni iPad’in ABD’deki satış fiyatları; 32 GB 799$, 128 GB 949 $ ve 128 GB WiFi + Sim Kart 1079 $ olarak belirlendi.

Ancak bu fiyatlara Apple Pencil ve yeni Smart Keyboard dahil değil. Apple Pencil almak isteyenler 99 dolar’ı, Smart Keyboard kullanmayı düşünenler ise 169 dolar’ı gözden çıkarmalı. Aksesuarlarıyla birlikte alınacak olan iPad Pro’nun Türkiye’de 3 bin TL’den fazla olacağı tahmin ediliyor.