urunilani.com hoşgeldiniz!

Az Yakmak için 12 Tüyo
no image

Az Yakmak için 12 Tüyo

main

Her geçen gün daha da artan yakıt fiyatları sayesinde otomobil masrafları bütçemizde ciddi bir yer kaplıyor. Herkes az yakan bir otomobil almak ya da alamayanlar için az yakıt tüketmek için alternatif çözümler arıyor. Ancak kaçımız doğru ve dengeli otomobil kullanmayı biliyor? Bilinçli araç kullanımı ve doğru sürüş teknikleriyle yakıt tüketimini yüzde 25’lere kadar düşürebilmek mümkün. İşte size minimum yakıt tüketimi için 12 tüyo.

1. Seyahatiniz 5 kilometreden az ise aracınızı kullanmayın. Unutmayın, otomobiller ilk çalıştığında soğukken normalden fazla tüketirler.

2. Aracınıza uygun doğru yakıtı kullanın. Litre fiyatı pahalı diye düşük oktanlı yakıt almayın.

3. Ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçının. Gaza ve frene aniden basmak, benzin tüketimini yüzde 5 artırır. Gaz pedalının altında yumurta varmış, fazla ya da ani basıldığında kırılacakmış gibi düşünün.

4. Camlarınızı kapalı tutun. Yapılan araştırmalar, açık camların 100 km/saat hızda yüzde 4 fazla yakıt sarfiyatına yol açtığını işaret ediyor.

5. Aracınızın lastiklerinin doğru basınçta olmasına özen gösterin. Lastiklerinizin hava basıncı düşükse yakıt tüketimi artar. Yüksekse yol tutuşunuz düşer.

6. İki dakikadan fazla duracaksınız, kontağı kapatın. İlk marş esnasında yakıt tüketimi başladır. Bu yüzden kısa süreli duraksamalarda motorunuzu stop ettirmeyin.

7. İlk 5 km içinde aracınızı yüksek hızda sürmekten ve aşırı hızdan kaçının. Motorunuz tam olarak ısınmadan önce gereğinden çok daha fazla yakar. Bu nedenle soğuk dönemi olabildiğince sakin kullanarak geçirmek gerekir.

8. Aracınızı 25 km/saatten düşük, 95 km/saatten yüksek hızda kullanmamaya özen gösterin. Çok düşük hızda fazla yol yapamayacağınızdan kilometre başı tüketim fazla olur, yüksek süratteyse fazla gaza basmanız gerektiğinden tüketim artar.

9. Aracınızda gereksiz ağırlıklar taşımayın. Yapılan araştırmalarda, taşıma kapasitesinin üzerindeki her 45 kg ek yükün yüzde 7 fazladan yakıt tüketimine neden olduğu görülmüştür.

10. Aracınızı gölgeye park edin. Buharlaşan benzinden kar edeceğiniz gibi aracınızı soğutmak için klimayı kullanmanıza da gerek kalmayacaktır. Klima kullanımı yaklaşık yüzde 10 ekstradan tüketime neden olur.

11. Aracınızın bakımını düzenli yaptırın. Eskimiş bujilerin değiştirilmesi, karbüratör, enjektör, akü bakımı, hava ve yakıt filtrelerinin gözden geçirilmesi, lastik basınçları ve rot ayarlarının yapılması yakıt tasarrufuna ciddi oranda katkı sağlar.

12. Trafikteki yoğun çok fazla dur-kalk yapmak tüketimi artırır. Trafiğin çok kısa aralıklarla aktığı durumlarda dur-kalk sayısını azaltmaya çalışın. Gaz pedalına ve frene mümkün olduğunca az basın.