urunilani.com hoşgeldiniz!

Bilim insanları cep telefonuyla depremleri takip edecek

Bilim insanları cep telefonuyla depremleri takip edecek

Depreme acil müdahale hayati önem taşıyor…

 

Bilim insanları cep telefonuyla depremleri takip edecek

Depremin tespit edildiği anda doğalgaz, su ve elektrik hatlarının kapatılması, deprem sırasında hasar alan binalarda mahsur kalanların hayatta kalabilmeleri için çok önemli.

Ancak aynı enerji hatları ve altyapı ağı, depreme müdahale edecek ekiplerin ve güvenlik kuvvetlerinin işlerini sürdürebilmeleri, hastanelerin çalışabilmesi için de gerekli. Bu nedenle, bir bölgede deprem hissedildiğinde tüm şehrin şalterlerini indirmek yerine, sadece ağır hasar alan bölgelerin şalterlerini indirmek gerekiyor. Bu önlem ise depremin çok hızlı ve çok isabetli analiz edilmesini gerektiriyor ki, bugünün teknolojileri ile bu kadar isabetli tespitleri, bu kadar büyük bir hızla yapabilmek kolay değil.

Ancak Berkley Üniversitesi’deki bilim insanları bu soruna bir çözüm geliştimiş olabilirler. Üniversitenin geliştirdiği MyShake isimli Android uygulaması, telefonlardaki hareket sensörlerini kullanarak, deprem olup olmadığını anlayabiliyor. Ne kadar çok kullanıcı uygulamayı yüklerse, depremin etkilediği bölgeyi tespit etmek o kadar mümkün oluyor.

Uygulama, kullanıcın elinde veya cebinde sallanan telefonla, deprem nedeniyle sallanan telefonu ayırt edebilecek algoritmalara sahip. Uygulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte ABD’de, uygulamadan gelecek olan sinyallere göre sivil savunma ekiplerine ve ilgili kamu kuruluşlarına birkaç saniye içinde uyarı gidiyor ve depremin şiddetine göre enerji hatlarının, gaz hatlarının kapatılması gibi önlemler alınabiliyor.

Kaynak: Mynet