urunilani.com hoşgeldiniz!

C Vitamininin En Sağlıklı ve Leziz Halleri

C Vitamininin En Sağlıklı ve Leziz Halleri

main

Kış demek hastalık demek değil! Bir kere C vitamini diye bir şey var. Ne demek “Ben hasta oluyorum galiba”? Asla kabul etmiyoruz ve ayağa kalkıp harekete geçiyoruz. Kolay yemeklerden uzaklaşıp, biraz mutfakta çabalamaya hazırlanın. Bir mutfak önlüğü ile işe koyulup, mikroplara uzun süreli mücadele yaşatmaya hazırlanın. Karşınızda sizi tüm kış hastalıklardan koruyacak leziz C vitaminli yiyecek içecek önerileri…

1. Kivili Tart

Yeşil yeşil ne de ekşidir kivi. Ağzınız kamaştı şimdiden değil mi? Hemen ayvayı düşünün, böylece ters etkiyle ağzınızdaki kimyasal tepkime geçecektir. Fakat kıtır kıtır pişmiş kivili tartları yemek daha kolay olabilir. Hem de yanına leziz bir kahve yaparsanız, kış akşamlarının en güzel keyiflerinden birini yaşarsınız. Kahve kupalı, kitaplı Instagram fotoğraflarına çok yakışacak.

kivili tart

2. Biri Greyfurt Mu Dedi?

Kaçmayın, kaçmayın! Müthiş bir greyfurtlu smoothie tarifimiz var. Böğürtlen, muz ve bal ekleyerek ortaya dünyanın en lezzetli içeceklerinden birini çıkaracaksınız. Bal, böğürtlen, iki kaşık yoğurt, greyfurt ve muzu mutfak robotuna koyuyorsunuz ve pürüzsüz olana kadar döndürüyorsunuz. Elinizdeki değerli içecek, hastalıklarla savaşmak için müthiş bir kalkan!

greyfurt smootie

3. Uzun, İnce Güzellik Kuşkonmaz

Lezzeti dillere destan, tipi tanıdık kuşkonmazı neyin yanında isterseniz yiyebilirsiniz. Müthiş lezzeti ve sahip olduğu C vitamini ile sizi oldukça dirençli ve hastalıklara karşı dayanıklı hale getirebilir. Özellikle zeytinyağı sosuyla, tavuk veya etin yanına çok yakışan kuşkonmazı, akşamları, televizyon karşısında çerez niyetine yiyenler bile var. Kısaca siz kuşkonmazı yiyin, gerisi önemli değil.

kuşkonmaz

4. Duymaktan Belki Hoşlanmayacaksınız Ama Ispanak!

Yanına bir kase yoğurt alıp, sıcacık ıspanak yemek, günlük C vitamini ihtiyacının %16’sını karşılıyor. Ayrıca B6, E, C, K vitaminleri ve fosfor, potasyum, bakır, çinko mineralleri de ıspanağı ıspanak yapan değerlerden. İnsan yiyince kendini Ironman gibi hissediyor.  Ama sakın “Ispanak yedim bana bir şey olmaz.” demeyin, tedbiri elden bırakmayın.

ıspanak

5. Kış Kahvaltısının Yıldızı; Kızılcık

Portakalın iki katı C vitamini bulunduran kızılcık meyvesinin reçeli, kış kahvaltılarına çok yakışıyor. Saplarını ayırıp, bir gece toz şekerde beklettikten sonra reçel için hazır hale geliyorlar. Eve yayılan mis koku başınızı döndürecek. Siz en iyisi mutfak önlüğünü giyip bir an önce kış için kızılcık reçeli yapmaya başlayın.

kızılcık reçeli