urunilani.com hoşgeldiniz!

Çocuklarda Nezle ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?
no image

Çocuklarda Nezle ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

main

Havaların soğuması ve okulların açılması sizin için ne anlama geliyor? Evet, hayıflanmalarınızı duyar gibiyiz: “Yine hasta olacak bu çocuk!” Sonbaharla beraber çocuklarda grip ve nezle sıklıkla görülmeye başladı. Uzmanlar artık sadece uyarmıyor, bağırıyor. Hastalık sezonuna merhaba dediğimiz şu günlerde ise tüm ailelerin zihinlerinde aynı soru yer alıyor: “Ya Gripse?”

Grip ve Nezle Arasındaki Fark

Halk arasında grip ve nezlenin sürekli olarak birbiriyle karıştırılmasının temel nedeni her iki hastalığın da benzer belirtilere sahip olmasıdır. “Bak burnu akıyor kesin grip olacak, eyvah eyvah.” demek bu nedenle çok da doğru değil. Evet, basit bir nezleyi gribe dönüştürme konusunda üstümüze yok. Oysa nezle gribe kıyasla çok daha hafif seyreden bir hastalıktır ve genellikle kendiliğinden vücudumuzu terk eder. Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük ve gözlerde kızarıklık gibi belirtileri bulunan nezle, birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Grip Nedir, Ne Değildir?

Öncelikli olarak bilmeniz gereken şey her hastalığın grip olmadığı. Grip nezleye göre çok daha ağır seyreden bir hastalıktır. Çocuğunuzda halsizlik, titreme, öksürük, ateş, baş – boğaz ya da kas ağrısı gibi belirtiler bulunuyorsa grip olma ihtimali yüksek. Grip tedavisi için özel ilaçlar ve destekleyici tedaviler uygulanmaktadır ve bu ilaçların yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Gribin iyileşme süreci yaklaşık 1-2 haftayı bulmaktadır fakat doğru bir tedavi uygulanırsa bu sürenin kısalması mümkündür.

Çocuğunuzu Gripten Korumanın Yolları

Kesin çözüm için çocuğunuzu okula yollamayın, dışarıda arkadaşlarıyla oynamak yerine odasında oyuncaklarıyla oynasın, toplu taşıma araçlarını asla kullanmasın, hatta mümkünse sokağa bile çıkmasın; demiyoruz tabii. Çünkü tüm bunlar engellenemez, engellenmemeli. Ancak alınacak ufak tedbirlerle mikrop kapma riskini minimuma indirebilirsiniz. Özellikle aynı yaşta birçok çocuğun bir arada bulunduğu okullar gribin bulaşması için en uygun ortamı sağlıyor. Böyle ortamlarda her teneffüste el yıkamak, sık sık su içmek, bol tüketilen sebze ve meyve çocuğunuzun gripten korunmasında etkin rol oynayacaktır.