urunilani.com hoşgeldiniz!

Devlet Uber’e dur dedi!

Devlet Uber'e dur dedi!

Uber, Kaliforniya’da sürücüsüz otomobil testleri yaparken şehir halkına tehlikeli anlar yaşatınca, ülke çapında infiale neden olmuştu.

Volvo’nun sürücüsüz Teknolojiyle donattığı XC90’lar ile Kaliforniya caddelerinde teste başlayan Uber önce kırmızı ışıklarda durmayıp yayalara çarpma riski yaşamış, ardından da araçların şehir yollarındaki bisiklet yollarını tanımadığı ve bisikletlileri görmekte zorlandığı anlaşılmıştı.

Kimden izin aldın da test yapıyorsun?

Üstelik bu olaylar medyada yer bulduğunda Kaliforniya yönetimi “Uber benden test için izin almadı,” açıklamasını yapmış ve şirkete “araçlarını şehir trafiğinden çek” emri göndermişti.

Ancak Uber açık açık “Kaliforniya yönetiminden izin almak zorunda değilim çünkü kullandığım otomobiller trafiğe çıkma izni olan, yasal ruhsat tescilli otomobiller,” cevabını vermişti.

Şirket şimdi ise bütün söylediklerini yutup araçlarını tıpış tıpış garaja çekmek zorunda kaldı.

Çünkü ABD’nin en büyük trafik otoritesi Department of Motor Vehicles (DMV), Uber’in araçlarının ruhsatlarını iptal ettiğini açıkladı.

Uber, Kaliforniya yönetimiyle sert takıştı

Kaliforniya yönetimi, Uber’in otonom test araçlarını trafikten çekmesi “emri”ni şirkete ulaştırdı…

Yerel meclise kafa tutan Uber, Federal devletten gelen bu cevapla, tokat yemiş oldu ve testlerini sonlandırmak zorunda kaldı.

Test araçlarını “bisiklet yollarının olmadığı” başka bir eyalete götürüp testlere orada devam edeceğini açıklayan Uber, “ama Kaliforniya bizim için öncelikli ve orada düzenlenecek sürücüsüz otomobil yasalarının oluşmasında söz sahibi olmak istiyoruz,” vurgusunu da yaptı.

:: Uber’in otonom araç testleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/devlet-ubere-dur-dedi-77930