urunilani.com hoşgeldiniz!

Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı

Disney İnsanları Taklit Eden Robot Yaptı

1923 yılından beri sinema, oyuncak, çizgi film vb. eğlence sektörüne yönelik faaliyetler kapsamında çalışmalarını yürüten The Walt Disney Company, farklı bir sektöre yönelmeyi tercih ediyor.

Robotik teknolojileri odağına alan Disney Research, bu konudaki çalışmalarının kapsamını genişletmeyi hedefliyor.

İnsana ait özellikleri gerçekleştirmeyi amaçlayan robotik teknolojilerin ana amacına ek olarak, Disney’in robotları insanlar ile birlikte uyumlu olarak çalışıyor.

Robot Hareketleri İnsanlarla Birlikte Yapıyor

Disney Research tarafından üretilen robot, insanlarla kurduğu etkileşim çerçevesinde yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebiliyor.

Çocuk kullanıcılara bir oyun arkadaşı niteliğinde hizmet eden robot, çocuklar ile birlikte müzik aleti çalabiliyor, çocukların hareketlerinin bütünüyle aynısını eş zamanlı olarak tekrar ediyor.

Hibrid-hava-su senkronizasyon yapılanması beraberinde ortaya çıkan robot, hidrostatik şanzımanın yeni bir türü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Yeni tür şanzıman robot içerisinde N hidrolik hatları ve N serbestlik dereceli sisteme uygun olarak bir pnömatik satırı kullanılacak. Robotun N+1 kablo-tendon iletim benzeri bir yapıya sahip olduğu söyleniyor.

Eşlik araştırma ödevine göre, ortak hava dolu çizgi oluşturma sisteminin serbestlik derecesinin preload olması bekleniyor.

Yeni tasarım döner hidrolik aktüatörler oluşturmak için yuvarlanma-diyafram silindir çiftleri kullanılarak robotun döngüsünün çalışma yoğunluğunda yüzde 600 oranında artış elde edilecek.

Slash Gear’da yer alan habere göre 2 derece sabit stereo kameralar bulunduran robot, canlı video akışını bulunduran bir operatör ekrana sahip durumda.

Tüm bunların sonucunda insanların hareketlerini taklit edebilen bir robot ortaya çıktı. İnsan müdahalesi ile de manual olarak kontrol edilebilen robotun şirket tarafından seri üretime geçip geçmeyeceği hakkında henüz bir açıklama yapılmamış durumda.

Disney’in ise salt çocukları eğlendirmek amaçlı bir robot yapımında bulunmayacağını anlayacak kadar çok Disney filmi izlediğimizi belirtmekte yarar var. Devamı gelecek projelerin başlangıç aşamasından söz edildiğini söylememiz gerekiyor.

:: Disney’in insanların hareketlerini taklit eden robotu hakkında ne düşünüyorsunuz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/disney-insanlari-taklit-eden-robot-yapti-71540