urunilani.com hoşgeldiniz!

Eski telefonlar nerede kullanılıyor görünce çok şaşıracaksınız!
no image

Eski telefonlar nerede kullanılıyor görünce çok şaşıracaksınız!

Eski telefonların tropik yağmur ormanlarını gözetim altında tutmak için kullanıldığını biliyor muydunuz?

Üzerinde yaşadığımız gezegende ormanların oksijen üretimi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Ancak günümüzde hektarlarca orman alanı yangınlarla ve kesme yoluyla her yıl kayboluyor ve bunun sonucunda dünyamız giderek aşırı kuraklık ve seller ile birlikte, hayvan ve bitki türlerinde azalma riski ile karşı karşıya kalıyor. Şaşırtıcı olsa da, akıllı telefonlar doğamıza minimum derecede zarar versede ormanların yok olma mücadelesine yardımcı olabiliyor. Nasıl mı?

1445458303_img20151021230712.jpgRainforest Connection adındaki bir çevre örgütü eski telefonların bileşenlerini Amazon yağmur ormanlarını korumak için kullanıyor. İkinci bir yaşam şansı verilen akıllı telefonlar bu karmaşık görevin üstesinden gelmenin en basit ve en ucuz yolu olarak karşımıza çıkıyor. Örgüt gerçek zamanlı veri oluşturmak için kullandığı telefonları şarj etmek için güneş panelleri kullanmakta. Özel bir yazılım uygulaması bulunan telefonların ses frekanslarını izlemek için dahili mikrofonları kullanılarak motorlu testere gibi gürültü çıkaran aletlerin ses sinyallerini alarak hemen bağlı olduğu merkezin veritabanına aktarıyor ve ağaç kesenlere anında mudahale edilmesini sağlıyor.

1445458322_img20151021230736.jpgBu gerçekten güzel bir şey. En azından atıl duruma gelen eski telefonumuzun doğamızı korumada yardımcı olabileceğini öğrenmiş olduk. Bu arada eski telefonunuzu Rainforest Connection örgütüne bağışlayabileceğinizi de unutmadan hatırlatalım.