urunilani.com hoşgeldiniz!

Facebook Çin’e geri dönüyor

Facebook Çin’e geri dönüyor

Facebook 2009 yılında Çin’de yasaklanmıştı. 1.3 milyarlık nüfusuyla eğlence birçok teknoloji şirketinin ilgisini çekse de sansür kuralları nedeniyle birçoğu hizmet veremiyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook. Sosyal medya devi yeniden girmeye hazırlandığı Çin pazarında sansür kurallarına göz yumacağa benziyor.

Facebook Çin sayfasını sansür kurallarına uygun hale getirerek ülke piyasasında yer almak istiyor. Facebook’un geliştireceği bir araçla Çin’deki kullanıcıların haber kaynağı kontrol edilebilecek. Örneğin görülmesi istenmeyen bir haber bu akıştan kaldırılabilecek. Bu sayede kullanıcılar belli otoriteler tarafından istenmeyen haberlerden mahrum kalacak. Buna benzer bir denemeyi Google’da daha önce gerçekleştirmişti.

Söz konusu karar Facebook ekibi içerisinde çatlak seslerin çıkmasına neden oldu. Bazı çalışanlar bu aracın yapımında çalışmamayı tercih etti. Şimdilik bu bilgiler ‘iddia’ boyutunda olsa bile Facebook’un Çin’e özel böyle bir uygulamaya gitmesi diğer kullanıcılar tarafında da eleştirileceğe benziyor. Bu hamle önümüzdeki dönemde diğer ülkelerinde benzer taleplerde bulunmasına neden olabilir. Facebook bu kararından vazgeçip vazgeçmeyeceği henüz belli değil.

KAYNAK : Yenişafak