urunilani.com hoşgeldiniz!

Google Merakla Beklenen Şöförsüz Otomobilini Tanıttı

Google Merakla Beklenen Şöförsüz Otomobilini Tanıttı

Google Merakla Beklenen Şöförsüz Otomobilini Tanıttı

Dünyanın en büyük arama motoru olarak bilinen Google, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Şimdiye kadar birçok projenin altına imza atan şirket, 2009 yılından bu yana büyük emek ve çaba ile üzerinde çalıştığı Sürücüsüz Otomobili 6 yılın sonunda elde edilen mükemmel teknoloji ile dizayn edilen sürücüsüz aracı dünya basınına tanıttı. Google tarafından, Silikon Vadisi laboratuvarlarına davet edilen gazeteciler ve basın mensuplarına test sürüşü yaparak teknoloji mucizesi sürücüsüz otomobili hem tanıttı hem de dünya çapında duyurdu.

 Google’nin teknoloji harikası sürücüsüz otomobili büyük ilgi gördü. Google 6 yıldır üzerinde büyük emek vererek çalıştığı sürücüsüz otomobili 6 yılın sonunda dünya basınına sundu. Silikon Vadisine davet edilen gazeteciler ve basın önünde test sürüşü yapılan teknoloji harikası sürücüsüz otomobili hem dünyaya duyurmuş hem de ispatlamış oldu.

Dış görünüşü ile Koala’ya benzetilen küçük otomobilin, iç tasarımındaki sadelik dikkat çekti. Google yetkilileri otomobilin basit malzemelerle tasarlandığını ancak üretime geçtiği zamanlar modelin geliştirileceğini ve değişimler olacağını belirtti.

Bildiğimiz otomobillerden çok farklı bir konsol, pedalların ve direksiyonun bulunduğu kısımda küçük bir ekrana sahip olan araç, ekranda yazan “Hadi gidelim.” yazısıyla sürücüyü karşılıyor. Küçük yuvarlak bir butona basıldığında aktif hale gelen araç 3’ten geriye sayarak hareketleniyor. Aracın sürüş sırasında üzerinde bulunan sensörler sayesinde algıladığı görüntüler de konsolda bulunan ekrana geliyor.

AMAÇ HIZ DEĞİL, GÜVENLİ SÜRÜŞ

Araç şimdilik 40 Kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu hızın deneme sürüşleri için yeterli olduğunu söyleyen yetkililer, hızdan önce güvenli sürüşün daha önemli olduğunu belirtti.

Uçak ve Denizaltında bulunan cayroskop ve hız ölçerler ile donatılmış ve otomobile yerleştirilen sensör ve kamera yardımıyla çevresini algılayan otomobil, tüm yönlerde 183 metre alanı 360 derece görüş açısıyla tarayabiliyor. Bu ayrıntı bir çok araç kullanan insana göre daha hızlı bir şekilde tehlikenin fark edilmesini sağlıyor.

Sürücüsüz otomobil trafikteyken kamyon, ambulans, otomobil, bisikletli insanlar ve yayalar arasında kolayca ayrım yapabiliyor. Google Mühendisleri, bu araçta çevreyi algılamanın önemli olduğunu, otomobil trafikte ilerlerken çevresinde olan biteni algılaması konusunda dikkatli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 

ÖNGÖRÜŞ YETENEĞİ

Google Proje Direktörü ve Robot Bilimcisi Chris Urmson, deneme sürüşüne katılan gazetecilerin, trafikte ilerlerken önde giden aracın aniden durup yol kenarına park için geri gelmesi durumunda sürücüsüz otomobilin bu olayda nasıl bir tepki vereceğine ilişkin soruda şu yanıtı verdi:

“6 Yıldır devam ettirdiğimiz test sürüşlerinde sürücüsüz araçlarımız birçok farklı durumla karşılaştı. Sürüşler sırasında aracın yaşadığı tecrübeler diğer araçlara asla silinmemek üzere aktarıldı ve kaydedildi. Sorduğunuz soru da bu tecrübelerden biri. Yani sürücüsüz otomobillerimiz önünde ilerleyen araçların bir anda durup geri manevra yaptığını gördüler. Bu durumda caddede park için boş nokta algıladıklarında öndeki aracın o boş yere park yapabileceğini öngörüyorlar. Bisikletle ilerleyen kişilerin, yolda bulunan yayaların ya da bir otomobilin o anda hangi manevrayı yapacağını tahmin edebiliyor.”

YAĞIŞLI YOL ŞARTLARI

Google yetkilileri, sürücüsüz otomobilin trafikte önemli tecrübelere sahip olduğunu ancak henüz yağışlı ve karlı havalar için hazır olmadığını belirtti. Bu tür durumlarda bir trafik polisinin veya yayanın el işaretlerini araçların henüz anlayamadığını söyledi. Farklı hava koşulları ve sıra dışı durumlar için çalışmalarının devam ettiğini belirttiler.