urunilani.com hoşgeldiniz!

İyi Portre Çekmek İçin Bilmeniz Gereken 7 Tüyo
no image

İyi Portre Çekmek İçin Bilmeniz Gereken 7 Tüyo

main

Fotoğraf çekmek, yeni teknolojili dijital fotoğraf makineleriyle artık çok kolay. Hatta çok iyi görüne fotoğraflar çekebilirsiniz. Otomatik moda alıyorsunuz, tüm koşullara uygun biçimde ayarları kendisi yapıyor makine, size kadrajı belirleyip deklanşöre basmak kalıyor. Tabi iyi fotoğraf için bu yeterli mi? Elbette değil. Şayet öyle olsaydı herkes iyi fotoğrafçı olurdu. Fotoğrafı makinenin değil, arkasındaki gözün çektiğini kabul ederek işe başlayabilirsiniz. İyi fotoğraf çekmek için temel ışık, gölge, komposizyon, çerçevelendirme konularanı bilmeniz gerekiyor. Portre fotoğraf için bundan biraz daha fazlasına ihtiyacınız var. Bu mini rehberde, size portre çekmenin inceliklerinden bahsedeceğim.

Portre Çekimi 2

1. Portre çekimlerine egzersizlere başlayabilirsiniz. İlk önce fotoğraflarını çekeceğiniz kişinin baş ve omuzlarını alacak şekilde çekimler yapın. Çekimler sırasında birçok açı denemelisiniz.

2. Fotoğraflarını çekerken poz veren kişiye ne kadar iyi, farklı ve özel göründüğünden, kamerada ne kadar genç, zayıf ve hoş çıktığından bahsedin. Her ne kadar bu söylediklerinizin gerçekleşip gerçekleşmiyor olduğunu bilmeseniz de, olumlu düşünmeye çalışarak yalan söylemediğinizi de kendinize inandırmaya çalışın. Size poz veren insanlara ne kadar iyi göründüklerini söylemekle onları yüreklendirecek ve gerçekten de iyi görünmeleri için yardımcı olacaksınız. Bu tip yüreklendirici sözlerden kısa bir süre sonra poz veren kişinin de daha istekli davranmaya ve sizin kadar çaba göstermeye başlayacağını fark edeceksiniz.

3. Yeteri kadar fotoğraf çektiğinizi düşündüğünüz zaman gölge bir alana geçerek modelinizle birlikte fotoğrafları incelemeye başlayın ve hangilerini beğendiğinizi, hangilerinin neden yeterince iyi olmadığını ve daha iyi olması için neler beklediğinizi anlatın ve fotoğraf için uygun ışığı kaybetmeden çekime geri dönün.

Portre Çekimi 1

4. Modelinizin poz verirken yeterince doğal olmadığını hissederseniz hiç tereddüt etmeden kısa bir ara verin ve modelinizin biraz rahatlamasına yardımcı olun. Ara verdiğiniz sırada modeliniz gevşemeye çalışırken siz de modelinizin çevresinde dolaşarak daha iyi açı ve ışıkları araştırabilirsiniz.

5. Çekimlerinizde fotoğraf makinenizin otomatik odaklanma (auto focus) ayarlarını kapatarak ve çekim sırasında odağı sadece mankeninize yönelterek arka planın odaktan çalmasını engelleyebilirsiniz.

6. Portre çekimler için genelde 50 mm objektifler ideal kabul edilse de, bence portre çekimi için tele objektifler daha iyi sonuçlar veriyor. Portre çekimler için 85 mm, 105 mm, veya 135 mm objektifleri tercih edebilirsiniz.

7. Mankeninizin 30 kadar fotoğrafını çektikten sonra en az iki çok güzel ve bir düzine de güzel fotoğraf çekmiş olacağınızı düşünüyorum. 30 kare fotoğraf çektikten sonra her fotoğrafçının bildiği altın bir kuralı da daha iyi anlayacaksınız; ne kadar çok fotoğraf çekerseniz mükemmel kareye ulaşma şansınız da o derece artar.