Otomobillerde yeni teknolojiler geliştikçe ölümcül kazalar azalıyor. Fakat halen yılda 1 milyonun üzerinde kadın-erkek ve çocuk bu kazalarda hayatını kaybediyor.

Şirketlerin milyarlar yatırdıkları Ar-Ge bölümlerinde geliştirilen yeni sistemlerle bu sayının daha da azaltılması hedefleniyor.

Bu konuda artık çalışmalar o boyuta vardı ki direksiyonu ve aracın yönetimini sürücüden alma devri geliyor. Google yıllardır sürücüsüz bir aracı Kalifornia’da test ediyor. Audi, yüzlerce kilometre mesafeyi kat eden bir otonom otomobil deneyini gerçekleştirdi.

Renault ve Nissan İttifakı, elektrikli araçta gerçekleştirdikleri öncü yatırım gücünü bu tür otonom araç için de ortaya koydular.

Dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi Renault-Nissan, 2020 yılına kadar otonom sürüş ve internet teknolojisini takvimine aldı.

İnternet birimini önemli hale getiren ve başına özel bir yönetici transfer eden dünyanın dördüncü büyük otomotiv üreticisi Renault-Nissan İttifakı, önümüzdeki 4 yıllık süreçte otonom sürüş teknolojisine sahip 10’dan fazla araç lanse edeceğini açıkladı.

Global otomobil grubu 2020 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya ve Çin’de otonom sürüş özelliklerine sahip bir dizi otomobil lanse edeceğini teyit etti. Söz konusu teknoloji kitlesel pazarlara yönelik ana akım otomobillerde kullanılacak.

Buna ek olarak, Renault-Nissan insanların işleri, eğlence araçları ve sosyal ağlar için sürekli online kalmaları amacıyla bir dizi yeni bağlantı uygulamasını lanse edecek.

İttifak Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn Renault-Nissan Silikon Vadisi Araştırma Merkezi’ndeki bir konuşmasında çalışmaları hakkında ilk detayları verdi:

“Renault-Nissan İttifakı ‘sıfır emisyon ve sıfır can kaybı’ şeklindeki iki hedeflerine sıkı sıkıya bağlıdır. Üç kıtada otomobiller için otonom sürüş ve bağlantı teknolojisini geliştirmek ve yaygınlaştırmak istememizin nedeni budur.”