urunilani.com hoşgeldiniz!

Mali-G51 CPU ve Mali-V61 VPU duyuruldu

Mali-G51 CPU ve Mali-V61 VPU duyuruldu

ARM, kullanıcılara daha iyi bir görsel deneyim sunacak olan Mali-G51 GPU ve Mali-V61 VPU’larının duyurusunu gerçekleştirdi. Mali-G51 GPU’nun ana akım cihazlara üst seviye özellikler getireceği ve sanal gerçekliği aktif kılacağı belirtilirken, Mali-V61 VPU’nun ise Z Nesli için gerçek zamanlı video uygulamaları odaklı olduğu ifade ediliyor.

Huawei yeni Kirin 960 işlemcisini tanıttı!

Huawei, bugün düzenlediği lansmanda yeni Kirin 960 işlemcisi tanıttı. İşte Mate 9 modeline güç…

ARM Mali-G51 GPU özellikleri

ARM’nin yepyeni GPU’su Mali-G51, ana akım mobil cihazlara üst seviye performans getirme amacıyla yola çıkılmış bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat anlamında da avantajlı olduğunun altı çizilen ürünün, cihaz üreticileri tarafından maliyet sebebiyle tercih edilmesi ihtimali oldukça yüksek.

Şirketin üst seviye modeli Mali-G71’den sonra, Bitfrost mimarisi üzerine kurulan ikinci GPU’su Mali-G51, bant genişliği ve enerji verimliliği anlamındaki son ilerlemeleri bünyesinde taşıyor. Mali-T830’a göre yüzde 60 oranında daha fazla performans ve enerji verimliği sunan yeni nesil GPU boyut olarak da yüzde 30 daha küçük.

Ek olarak GPU, 4K çözünürlüğe kadar çıkabiliyor ve ana akım cihazlarda düşük güçle arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik çözümleri sağlayabiliyor. Mali-G51; Vulkan, OpenGL ES, OpenCL ve ARM Frame Buffer Compression (AFBC) 1.2 desteği sunuyor.

ARM Mali-V61 VPU özellikleri

Gerçek zamanlı video uygulamaları için en verimli 4K canlı akışı sağladığı ifade edilen Mali-V61 VPU, özellikle Z Nesli göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. VPU sayesinde etkileyici bit oranı tasarrufu sağlanırken, son nesil kod çözücüler ile yüksek çözünürlüklü içerikler görüntülenirken veri aktarımında yüzde 50’ye varan tasarruf elde ediliyor.

VPU’nun tek çekirdekte 1080p60, çoklu çekirdekte ise 4K120’ye varan ölçeklendirme yapabildiğini belirtiliyor. Ayrıca, Android mobil işletim sistemi ve Google uygulamaları için yüksek kalite VP9 kodlama ve HEVC desteği de ürünün özellikleri arasında.

Bakalım, ARM Mali-G51 GPU ve ARM Mali-V61 VPU yeni cihazların ne kadarında yer bulacak?

:: Sizce, ARM Mali-G51 GPU ve Mali-V61 VPU cihaz üreticileri tarafından ne kadar tercih edilir?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/arm-mali-g51-gpu-ve-mali-v61-vpu-ozellikleri-76532