urunilani.com hoşgeldiniz!

Mercedes, İlk Elektrikli Kamyonunu Duyurdu

Mercedes, İlk Elektrikli Kamyonunu Duyurdu

Mercedes tarafından geliştirilen Urban eTruck, tamamen elektrikli ilk kamyon olacak.

Dünyanın hemen tüm büyük otomotiv markaları elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor. Mercedes’i de bünyesinde barındıran Daimler, bu alana büyük yatırım yapan şirketler arasında geliyor.

Bünyesinde pek çok ağır araç markası bulunduran Daimler, ilk tamamen elektrikli kamyonu da duyurdu. Mercedes Urban eTruck olarak adlandırılan kamyonun teknik verileri henüz tamamen açıklanmadı. Halen geliştirme aşamasında olan aracın 2020 sonrasında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Halen tek şarjla 200 kilometre menzile sahip olan eTruck, 26 ton yük taşıyabiliyor. Menzili dizel kamyonlar kadar fazla olmadığı için şimdilik şehir içi yük taşıma düşünülerek geliştirilen kamyon, tamamen elektrikle çalışıyor.

Daimler mühendisleri bu prototipin geliştirmesine devam ediyorlar. Önümüzdeki iki sene içinde özellikle batarya maliyetini düşürmeyi, şarj kapasitesini artırmayi ve şarj süresini çok kısaltmayı hedefliyorlar.

Aşağıda deneme sürüşlerinin videosunu izleyebileceğiniz Urban eTruck, normal bir dizel kamyonla kıyaslanmayacak kadar sessiz çalışıyor. Herhangi bir egzoz emisyonu olmadığından, geçtiği yerde havayı da kirletmiyor.

 

Technopat YouTube kanalına abone olmak için tıklayın…

KAYNAK : https://www.technopat.net/2016/07/28/mercedes-ilk-elektrikli-kamyonunu-duyurdu/