urunilani.com hoşgeldiniz!

Mercedes Kablosuz Şarj Olacak!

Mercedes Kablosuz Şarj Olacak!

Hızla gelişen teknolojiden nasibini alan otomobillerde artık yeni moda elektrikli otomobiller. Birçok büyük otomobil üreticisi elektrikli otomobillerini piyasaya sürerken Almanya ve Norveç gibi bazı ülkelerde de benzinli araçlar yasaklanmaya başladı.

Benzinli Araçlar Yasaklanıyor!

Norveç Siyasi Partileri 2025 yılından itibaren ülke genelinde benzinli araçların bulunmaması…

Ancak elektrikli otomobillerde beraberinde bir takım problemleri getiriyor. Elektrik enerjisinin ömrü ve verimi konusunda yaşanan sıkıntılara ek olarak şarj istasyonları ve pil ömürleri de elektrikli otomobillerin büyük sıkıntılarından.

Mercedes ise farklı bir çözümle karşımıza çıktı. Uzun bir süredir akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız kablosuz şarj teknolojisini 2017 yılından itibaren elektrikli otomobillerine entegre etmeye başlayacak.

Kablosuz Şarj ilk Olarak S500e’ye Geliyor

Halihazırdaki elektrikli otomobiller fişe takılarak şarj edilirken Mercedes kablosuz şarj teknolojini ilk olarak 2017 yılının amiral gemisi olacak S500e’de kullanılacak.

Yere monte edilecek olan kablosuz şarj ünitesinin üstüne gelindiğinde çalışmaya başlayacak bu yeni sistemin otomobildeki alıcısı ise motor bölmesinin altında yer alacak.

Mercedes’in yüzde 90 verimlilikle 3.6kW’lık şarj kapasitesine sahip olacağını açıkladığı kablosuz şarj sistemine ek olarak S500e’nin batarya kapasitesini de 8.7 kWh’den 13.3 kWh’e çıkartılacak.

3.0 lt V6 çift turbolu bir motora sahip olan otomobil 442 beygir güce ve 650 Nm torka sahip. Yapılan bu yeniliklerden sonra ise S500e’nin elektrik enerjisiyle 50 km’lik bir menzile ulaşması bekleniyor.

AC ve DC akımlarının her ikisiyle de şarj edilebilme imkanı sunan Combined Charging System (CCS)’i 2018 yılında kullanmaya başlayacağını belirten Mercedes 150 kW’lık hızlı şarj istasyonları da yapacak.

:: Mercedes’in hızlı şarj teknoloji hakkındaki düşünceleriniz neler?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/mercedes-kablosuz-sarj-olacak-72613