urunilani.com hoşgeldiniz!

Metabolizmanızı Bir Günde Hızlandıracak 10 İpucu
no image

Metabolizmanızı Bir Günde Hızlandıracak 10 İpucu

main

Hepimizin gıptayla baktığı, belirli ölçülerde de olsa istediği şeyi yiyip de kilo almayan o seçilmiş insanlardan olmaya hazır mısınız? Metabolizmanızı hayat tarzınıza uydurmak, gün içerisinde kendiliğinden kalori yakmanızı sağlar; siz de bu sayede kilonuzu daha rahat korursunuz, hatta kilo bile verebilirsiniz. Sizin için saat saat hazırladığımız günlük planımıza birlikte göz atalım.

07:00 – Uyanma Vakti

Yataktan çıkma vakti! Northwestern Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre sabah güneş ışığına çıkmak sizi sadece uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda daha fit olmanızı sağlar. Sabah ışıl ışıl ışıldayan güneş sizi mutlu etmenin yanında metabolizmanızın tıkır tıkır işlemesini sağlar ve metabolizma hızınızı belirleyen vücut saatinizi ayarlar.

07:30  – Hızı Arttırın!

Siz de spor salonundan ne kadar erken çıkabilirsem o kadar iyi diye düşünenlerden misiniz? Yapılan bir araştırmaya göre uzun ve etkili bir egzersiz, 14 saate içinde 200 ekstra kalori yakmanızı sağlıyor.  Aynı araştırma, daha kısa ama yoğun egzersizlerin, egzersizden hemen sonra 60 kaloriye kadar yakılabildiğini belirtiyor. 25 dakika boyunca “60 saniye çalış 60 saniye dinlen” tarzıyla yapabileceğiniz koşma, bisiklet sürme, kondisyon bisikleti kullanma gibi aktiviteler spor salonunu terk ettiğinizde bile kalori yakımına devam etmenizi sağlayacaktır.

08:30 – Protein Tüketin

Eğer kahvaltınız ekmek üstü reçelden ya da mısır gevreğinden oluşuyorsa artık beslenme alışkanlıklarınızı daha çok protein tüketimi üzerine kurma vakti geldi. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nin bir raporunda; kahvaltıda 60 gram protein tüketen fazla kilolu kadınların glisemik kontrolünün kahvaltıda 30 gram tüketenden daha iyi olduğunu ortaya koyuyor. Protein bazlı beslenme için tavsiyemiz yumurta ve süzme yoğurt.

metabolizma2

09:00 – Çay Tüketin

Kremalı kahve aşığı olabilirsiniz, ama yeşil çay gibi içecekler günün sonunda 100 kalori daha fazla yakmanızı sağlar. Ayrıca çay, içinde barındırdığı kafein ve kateşin adlı antioksidanlar sayesinde metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

10:00 – Ayağa Kalkın!

Hadi ama, oturmaya mı geldik? 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ayakta çalışan genç yetişkinler, oturarak çalışanlara göre daha çok kalori yakıyor. Otururken dakika başına 1.02 kalori yakanlar, ayakta olurlarsa dakikada 1.36 kalori yakıyorlar. Sadece telefonla konuşurken ayağa kalkan bir genç yetişkin saatte 82 kalori yakarken, oturarak konuşan biri sadece 61 kalori yakıyor. Bir saatlik oranlarla çok büyük gözükmeyen bu kalori yakımı, gün içerisindeki tüm telefon görüşmelerinizi göz önüne aldığınızda inanın sizin için dikkate değer bir hale gelecektir.

12:00 Diyet İçecekler İçmeyin

Yapay tatlandırıcı içeren diyet gazlı içecekler, vücudunuzun şekere verdiği doğal reaksiyonu değiştirecektir. Bazı beslenme sağlığı uzmanları aksini söylese de, diyet içecekler kilo alımına ve metabolik sendromlara neden olabilir. Bu durum kalp hastalıklarına davetiye çıkarabilir, şeker hastalığı riskinin ve kan şekerinin artmasına yardımcı olur. Karın bölgesindeki yağlanmaya gazlı içecekler yol açabilir.

metabolizma1

15:00 – Çikolataya Yumulun

İş arkadaşınızın masasından ödünç alınmış birkaç parça kaliteli bitter çikoladan zarar gelmez. Araştırmalar iki hafta boyunca, her gün, günde 45 gram bitter çikolata tüketen deneklerin kontrol grubuyla kıyaslandığında stres hormonu seviyesinin daha düşük olduğunu gözlemlemiş. Stres seviyenizin az olması sizin canavar gibi bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar. O nedenle dozunda bitter çikolataya evet!

17:00 – Koca Bir Kahkaha Atın

Gün neredeyse bitmek üzere, biraz neşelenin! Konuşmaktan keyif aldığınız arkadaşınızla ofisten çıkarken birlikte yürüyün, ya da sizi her zaman güldüren o arkadaşınıza telefon edin. Gülmek tıpkı egzersiz yapmak gibidir, kıkırdadığınız zaman asık suratla durduğunuz zamana kıyasla %10-20 daha fazla kalori yakarsınız. Bu da en az 10, en fazla da 40 kalori yakmanızı sağlar. Belki bu değerler size çekici gelmedi ama bir de şu açıdan bakın, gülmek kalbinizin de daha sağlıklı olmasını da sağlar.

metabolizma320:00 – Strese Savaş Açın

Sizi ne rahatlatır; güzel bir kitap, magazin programı, çocukların ve hayvanların olduğu komik videolar, yoga? Ne olursa olsun şimdi onu yapmanın tam zamanı. 2014 yılında yapılan bir araştırma, stresli kadınların metabolizmalarının daha yavaş olduğunu ve yemek yedikten sonraki yağ yakımlarının stressiz kadınlara göre daha az olduğunu gösteriyor. Dikkate alın, 100 kalori kadar bir farktan bahsediyoruz.

22:00 – Dinlenme Vakti

Yapılacaklar listeniz hala sizi çağırıyor olabilir, ama artık kendinizi bedenen uykuya hazırlamanın vakti geldi. Çünkü uykunuzu tam alamadığınız zaman metabolizmanız yavaşlıyor. 9 saat uyuyan yetişkin insanlar, gece yaklaşık 4 saat kadar uyuyanlara göre daha hızlı metabolizmaya, şekere ve tuza karşı daha az istekli oluyor ve daha az acıkıyor.