3’ü SUV biri ticari araç olmak üzere 2016 yılında 4 yeni modeli yollara çıkarmaya hazırlanan Peugeot, Türkiye’deki satış hedefini de büyüttü. 2015 yılında 34 bin adetin üzerinde gerçekleşen satışlarını, 2016 yılında 42.300 adete yükseltecek. Türkiye’deki Peugeot temsilciliği ve Peugeot bayileri için de sevindirici bu haberde başrol yeni 1.6-dizel-otomatik üçlüsüne sahip modellerde olacak. Makyajlanan 208 ile Berlingo da satış adetlerinde yükselme beklenen lokomotif modeller arasında yer alıyor.

Markanın bu yıl ilk kez mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda göstereceği üç markanın ortak projesi hafif ticari araç ile 3 yeni SUV modeli de satışlarda elde edilecek “heybetli” çıkışın destekçileri oacak.

Her segmentte rekabetçi ve güncel temsilcilere sahip olan marka, Avrupa’da yakaladığı büyümeye doğru hamle yapmak istiyor.

Türkiye’de 1.6-dizel-otomatik üçlüsünü hem düşük yakıt tüketimi, hem de yeni EAT6 otomatik şanzımanla sunan markanın 2016 hedefi pazar payını yüzde 1’in üzerinde daha artırarak, yukarı tırmanmak.

Peugeot Türkiye yönetiminin geçen hafta gerçekleştirdiği basın toplantısında bunu sorduk.
Önce Genel Müdür Laurent Pernet yanıtladı ve ardından Pazarlama Direktörü Mehmet Akın pekiştirdi: “Evet, dikkat çekici bir büyüme yakalayacağız. Pazarı 900 bin adetlerde tahmin ediyoruz. Bunun içinde bizim gücümüzü geçen yıl yenilenen 208 ve artık tamamen devreye giren 1.6-dizel-otomatik 308, 508, 3008 ve 5008 modelleri oluşturacak.”

Zor günler geride kalıyor
Fransız PSA için karanlık günler sona mı eriyor? 2008 kriziyle içine düşülen küçülme ve peşpeşe gelen zarar dolu bilançolar, yeni modeller, yeni motorlar ve yeni “pazarlar” sayesinde aşılıyor mu? Yeni döneme bir de Çinli ortağın katılması Fransız şirketin krizden çıkışına önemli basamak oldu.

Geçtiğimiz hafta Fransız şirketin 2015 yılı satışlarının 3 milyon adete yaklaştığı açıklandı. Bu satışların 2 milyona yaklaşan kısmı Peugeot ve Citroen markalarının tarihi pazarı Avrupa’da gerçekleşirken, 1 milyon adetin üzerine çıkan kısmı Çin gibi dünyadaki “yükselen pazarlarda” gerçekleşti.
Dünyada yüzde 1,2’lik büyüme sağlayan marka, Avrupa’da yüzde 6’ya yakın büyüme ile eski kayıplarını toparlamaya doğru gidiyor.

Aynı grupta iki marka
Dünyadaki PSA Grubu satışlarının 1 milyon 709 bin adeti Peugeot satışlarından gelmiş. Kalan kısımda Citroen ve çok az DS satışları yer alıyor. Peugeot satışlarının 1 milyonun biraz üzerindeki kısmı ise Avrupa ülkelerinde gerçekleşmiş. Yani 800 bin adetin biraz üzeri ise Citroen tarafından yapılmış.
Bu rakamlara bakıldığında grubun çok satan markası Peugeot olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye pazarında nasıl konumlandılar?
Türkiye’de Peugeot bu yıl 968 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç pazarında 34 bin adetin üzerine çıkan satışlara imza attı. Bu da o na yüzde 3,6 pazar payı getirdi ki bu oranın Türkiye penetrasyonu yüksek Peugeot markası için “yetersiz” “kullanılmayan potansiyel” olduğunu söyleyebiliriz.
Türkiye’de Citroen marka araçların satışı ise 2015 yılında 28 bin adetin biraz daha üzerinde gerçekleşti.
Her iki marka için de en çok satan lokomotifi model aslında aynı araç oldu. Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee.

Yeni model atağı
PSA Grubu, dünyada yönünü yukarı çevirdikten sonra yeni model geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.
Buna göre grup 2016 yılında 5 yeni SUV ve bir hafif ticari araç ile atılımını devam ettirmek istiyor.
Yeni SUV modellerinin üçü Avrupa pazarı için geliştirilirken, ikisi Çin pazarına yönelik olacak.
İçinde Toyota’nın da yer aldığı ortak proje ise hafif ticari araç segmentinde olacak. İlk görüntüleri yayınlanan yeni ticari araç meraklılarının huzuruna mart ayı başındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda çıkacak.

Halil OKŞİT

halil.oksit@otoajanda.com

Kaynak: Mynet