urunilani.com hoşgeldiniz!

Nokta İstanbul’da açık artırmayla ön kayıt dönemi başladı

Nokta İstanbul'da açık artırmayla ön kayıt dönemi başladı

Nokta İstanbul'da açık artırmayla ön kayıt dönemi başladı

İstanbul markasını dijital platforma taşıyan Nokta İstanbul’da açık artırma ile ön kayıt dönemi başladı. İstanbul markasının internette alan adı uzantısı olarak kullanılmasına imkan veren Nokta İstanbul projesinde belgeli kayıt döneminin ardından yeni sürece girildi.

Buna göre .ist ya da .istanbul uzantılı alan adlarına sahip olabilmek için 5 Mayıs’a kadar “www.nic.istanbul” adresinde belirtilen kayıt operatörlerine başvuru yapılabilecek. Başvuruların bitiminde bir alan adı için birden fazla talep olması durumunda, 5-10 Mayıs arasında online müzayedeye gidilecek. Bu sürede yapılacak onlineaçık artırmanın ardından ismin kimde kalacağı 10 Mayıs’ta belli olacak.

“İSTANBUL’UN GÜCÜNÜ ARKANIZA ALIYORSUNUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ Genel Müdürü Bekir Kaplan, bu dönemin girişimcilerin yeni fikirlerine açık olduğunu vurgulayarak, “Birçok alanda farklı isimlerle girişimde bulunmak isteyenler bu dönemde şirket ismi türeterek başvurabilirler. İnovatif yaklaşımlara açık bir dönem. Birçok girişimci yeni alan adı bulmakta ve eski uzantılar üzerinden yeni isim türetmekte zorlanıyor. Nokta İstanbul projesi, bunun için bakir bir alan sunuyor. Üstelik İstanbul’un gücünü de arkanıza alıyorsunuz. Aynı anda birçok avantajı bir arada buluyorsunuz.” diye konuştu.

İSTANBUL UZANTISINA BÜYÜK İLGİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 27 Ocak tarihinde hizmete sunduğu .ist ve .istanbul uzantılı alan adları ilk olarak global markalara açıldı. Tarihi kentin gücünü markalarına katmak isteyen dünyaca ünlü şirketler, İstanbul uzantılı alan adlarına büyük ilgi gösterdi. Projenin ikinci aşamasında Nokta İstanbul, Türkiye’de faaliyet gösteren kamu kurumları, şirketler, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve kişilerden başvuru aldı. İstanbul’daki belediyelerin birçoğu, büyükşehir belediyesi iştirak şirketlerinin tamamı, adı İstanbul ile bütünleşmiş İETT, Şehir Hatları gibi kuruluşlar, Darülaceze ve Türk Hava Yolları gibi kurumlar İstanbul’un gücünü markasına dahil etti. Sahibinden, GAP gibi ünlü markaların yanı sıra Türk Kızılayı ve MÜSİAD gibi önemli sivil toplum kuruluşları da İstanbul uzantılı alan adlarını aldı. Üniversitelerden hastanelere, medya kuruluşlarından sivil toplum örgütlerine birçok büyük kurum bundan sonra çevrimiçi kimliklerinde Nokta İstanbul uzantılı internet adresini kullanacak. Projede 31 Mart’ta sona eren ikinci aşamadan sonra ise şimdi projede açık artırma için ön kayıt dönemine geçildi.

Kaynak: Sabah Gazetesi