urunilani.com hoşgeldiniz!

NVIDIA kullanıcı verisi mi topluyor?

NVIDIA kullanıcı verisi mi topluyor?

NVIDIA’nın yeni sürüm grafik kartı sürücülerinde ilginç bir durum keşfedilmiş durumda. Görünen o ki NVIDIA sürücüleri, telemetri (uzaktan ölçüm) verilerinin de kaydını tutuyor. Peki, bu kullanıcılar için ne anlama geliyor?

GeForce GTX 1070 serisinde bellek sorunu!

GeForce GTX 1070 ekran kartınız varsa bazı problemlerle karşı karşıya olabilirsiniz. İşte sorun…

NVIDIA telemetri verilerini kaydediyor!

Yeni NVIDIA sürücüleriyle birlikte kullanıcıların bilgisi dışında kurulan bu telemetri aracı, otomatik olarak verileri topluyor ve grafik kartı üreticisine aktarıyor. Yani bir nevi sisteminizdeki casus diyebiliriz. Genel anlamda kullanıcıların oldukça rahatsız olduğu bu veri toplama işleminin hiçbir bilgi verilmeden NVIDIA tarafından toplanması da büyük ses getireceğe benziyor.

Daha önce Microsoft’un da Windows 10 işletim sisteminde geri bildirim ve hata tanımlamalar için bu tarz bir eylem gerçekleştirmesinin tepkilere sebep olduğunu hatırlatalım. NVIDIA’nın böyle bir telemetri aracını neden kullanmaya başladığı ve neden konuyla ilgili bildirimde bulunmadığı da merak konusu. Yani işin perde arkasını bilen tek yetkili şu an NVIDIA.

Telemetri işlevinin aktif olduğu üç alan tespit edilmiş durumda. Bunlar Görev zamanlayıcı, NVIDIA Kablosuz Denetleyicisi ve ShadowPlay servisleri olarak göze çarpıyor. Ek olarak kilitlenme bilgileri de kaydedilerek şirkete gidecek veriler arasında yer alıyor.

Telemetri aracını durdurma

Telemetri aracını durdurmak isteyen NVIDIA grafik kartı kullanıcılarının ise bunu kolayca gerçekleştirmesi mümkün. Durumu tespit eden MajorGeeks’in sitesinde yer verdiği Microsoft Autoruns adlı bir aracı kullanarak filtreleme bölümüne NVIDIA yazdığınızda telemetri ile ilgili satırları bulup etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

Bakalım NVIDIA tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelecek mi?

:: NVIDIA’nın kullanıcının bilgisi dışında telemetri aracı kullanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/nvidia-kullanici-verisi-mi-topluyor-76732