urunilani.com hoşgeldiniz!

Samsung mobil pazarda hala zirvede

Samsung mobil pazarda hala zirvede

Samsung, Galaxy Note 7 krizi sonrası pazar payı anlamında bugüne kadarki en büyük düşüşünü görürken, diğer taraftan akıllı telefon satışları anlamında hala zirvedeki yerini korumayı başarmış durumda.

Nokia akıllı telefonlar 2017’de geliyor!

Nokia’nın HMD Global ve Foxconn iş birliği ile yeni nesil akıllı telefonlarını 2017 yılı…

Apple, iPhone üretimini ABD’ye mi taşıyor?

ABD’de yeni başkanın belirlenmesi ile birlikte firmalar büyük değişiklikler için hazırlık yapmaya…

373 milyon akıllı telefon satıldı

Gartner’ın yeni sunduğu raporuna göre Samsung, Temmuz-Eylül ayları içerisinde 71 milyonun üzerinde akıllı telefon satmış durumda. Şirketin pazardaki payı ise yüzde 19.2 olarak gözüküyor. Öte yandan geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 23.6 oranındaydı ve satışlar yıldan yıla yüzde 14.2 geriledi.

Gartner, Galaxy Note 7’nin piyasadan çekilmesi kararının doğru olduğunu ancak Samsung’un büyük yara aldığını ve kısa vadede akıllı telefon satışlarını artırmasının zor olduğunu ifade ediyor.

Apple ise iPhone 7 serisine rağmen 43 milyon akıllı telefon satmış durumda ve pazar payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5 kayıpla yüzde 11.5. Galaxy Note 7’nin yokluğunda tüketicilerin iPhone 7 Plus’a yönelebileceği düşünülse de kullanıcıların yine Samsung ve Android tercih etmesine de dikkat çekiliyor.

2016 yılı üçüncü çeyrekte toplam akıllı telefon satışı 373 milyon civarındayken bu rakamın belirttiğimiz gibi 71 milyonu Samsung, 43 milyonu Apple’a ait.  Huawei, 32 milyon cihaz satarken ve Oppo 25 milyon, BKK Communication Equipment ise 20 milyon cihaz sattı.

Toplam akıllı telefon mobil işletim sistemi pazarında Android yüzde 87.8 ile hakim konumdayken iOS ise yüzde 11.5’i elinde tutuyor. Üçüncü sıradaki Windows ise sadece yüzde 0.4’e sahip.

Çinli üreticiler zirvede

Öne çıkan bir diğer önemli bilgiyse Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin zirvedeki beşte, satışlarını küresel anlamda artırabilen tek üreticiler olması. Geçen yılın aynı döneminde pazar payı yüzde 7.7 olan Huawei payını yüzde 8.7’ye, Oppo ise yüzde 3.4 olan payını yüzde 6.7’ye çıkartmayı başarmış durumda. BKK Communication Equipment ise yüzde 2.9 olan payını bu çeyrekte yüzde 5.3‘e çıkarttı.

Gartner’ın 2016 üçüncü çeyrek raporuna bu adresten erişebilirsiniz.

:: Akıllı telefon satışlarında Çinli üreticilerin yükselişini sizce hangi etmenler sağladı?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/samsung-mobil-pazarda-hala-zirvede-77062