urunilani.com hoşgeldiniz!

Sanal gerçeklik pazarını 2017’de neler bekliyor?

Sanal gerçeklik pazarını 2017'de neler bekliyor?

Sanal gerçeklik pazarı ile ilgili olarak yapılan yeni araştırmalar, 2017 yılında neler olacağına dair öngörüleri ortaya koyuyor. Peki, gelecek yıl sanal gerçeklik pazarının lideri kim olacak?

HoloLens için sistem gereksinimleri belli oldu

Microsoft’un holografik sanal gerçeklik cihazı HoloLens için uzun zaman sonra ilk bilgiler geldi….

Oculus Rift, PlayStation VR ve HTC Vive çekişmesi

Tahminler, 2017 yılında Oculus ve Sony’nin sanal gerçeklik başlığı sevkiyatlarında başı çekeceğini, öte yandan HTC’nin fiyatı sebebiyle geride kalacağını söylüyor. Fiyatları hatırlatmak gerekirse; 28 Mart’ta çıkan Oculus Rift 599 dolar, 5 Nisan’da çıkan HTC Vive 799 dolar ve son olarak 13 Ekim’de çıkan Sony PlayStation VR 399 dolarlık fiyat etiketine sahip.

Sanal gerçeklik başlıklarını fiyat olarak karşılaştırdığımızda en avantajlı olarak karşımıza PlayStation VR çıkıyor. HTC Vive ise fiyat olarak en pahalı rakibinden 200 dolar daha yüksek fiyata sahip. Hal böyle olunca satışlarda HTC’nin geride kaldığı ifade ediliyor. Bilgilere göre HTC Vive, bu yıl şirketin toplam gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturmuş durumda.

Digitimes’a göre pazarda en fazla satış elde edecek şirketin bu yıl 1.5 milyon sevkiyatla Sony PlayStation VR olacağı tahmin ediliyor. Şirketi, 650 bin adetle Oculus Rift ve 450 bin adetle HTC Vive’ın takip edeceği düşünülüyor.

SuperData’nın Ekim ayıyla ilgili tahminlerinde ise, yılsonuna kadar Google Daydream View’in 450 binlik satış rakamına ulaşacağı söyleniyor. Yine en yüksek satış için 2.6 milyonla PlayStation VR başı çekerken onu, 2.3 milyonla Samsung Gear VR takip ediyor. HTC Vive ise 420 bin ile Google Daydream View’in ardında kalırken, Oculus Rift’in ise 355 bin adetlik satışa ulaşılabileceği belirtiliyor.

Sony PlayStation VR zirvede

Genel tabloya bakıldığında Sony’nin sanal gerçeklik başlığı pazarında tahtın sahibi olarak gözüküyor. Şirketin, PlayStation VR ile hem 2016 hem de 2017 yılında liderliği koruyacağı tahminleri oldukça yüksek. Sony’nin şimdiye kadar 45 milyondan fazla PlayStation 4 oyun konsolu sattığını da not olarak düşelim.

Ek olarak, PlayStation 4 Slim ve PlayStation 4 Pro’nun çıkması satışları hareketlendirme potansiyeline sahipken, kullanıcılar oyun konsolları için PlayStation VR alarak sanal gerçeklik deneyimi yaşamak isteyebilirler.

:: Sanal gerçeklik dünyasına siz hangi ürünle adım atmak isterdiniz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/sanal-gerceklik-pazarini-2017de-neler-bekliyor-77167