urunilani.com hoşgeldiniz!

Sürücüsüz Robotlarla Taşımacılık Hizmeti Başlatıyor

Sürücüsüz Robotlarla Taşımacılık Hizmeti Başlatıyor

main

İlk olarak askeri alanda kullanım amacıyla tasarlanan drone’lar, daha sonrasında ticari ve kişisel kullanımlar için de oldukça fazla tercih edilmeye başlandı. Özellikle havadan fotoğraf ve video çekimleri için kullanılan ürünler, önümüzdeki yıllarda farklı birçok amaç için kullanılacak. Bunlar arasında ilk sırada elbette taşımacılık yer alıyor. Google, Project Wing kapsamında 2017 yılında drone’ları taşımacılık amacıyla kullanacağını kısa bir süre önce açıkladı. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemlerde “insansız” yük taşımacılığının epey popüler hale gelebileceği söylenebilir.

sürücüsüz robotlar

Ancak, kargo ya da benzeri taşımacılık sektöründe drone’lara ek olarak robotlar da tercih edilecek ve varlık gösterecek. Skype’ın kurucu ortakları Janus Friis ve Ahti Heinla’nın ortak girişimi olan Starship Technologies, önümüzdeki süreçte robotlar sayesinde 1 sterlin karşılığında taşımacılık gerçekleştirecek. Özellikle bakkal ve marketlerden müşterilerin kapısına kadar dağıtım yapacak olan sürücüsüz robotların üç ana özelliği üzerinde duruluyor. Bunlar; sıfır bekleme, sıfır maliyet ve sıfır çevre kirliliği.

Starship Project

Saniyede 4 metre yol alabiliyor

Starship olarak adlandırılan robota entegre edilmiş özel yazılım, navigasyon / harita teknolojisi kullanarak ürünün engelleri aşmasını ve çevre faktörlere karşı duyarlı olmasını sağlıyor. Ulaşım sırasında kaldırımlardan yol alacak Starship, saniyede 4 metre gidebiliyor. Aynı zamanda 9 kg’a kadar yük taşıyabiliyor ve yükler kapalı bir kasa içerisinde kapınıza getiriliyor.

starship

Bakım ve şarj istasyonları olacak

Bazı bölgelere kurulacak olan bakım ve şarj istasyonları, robotların gün içerisinde rutin olarak uğraması gereken duraklar olarak ayarlanacak. Ayrıca dağıtım sırasında herhangi bir terslik olursa, robot üzerinde bulunan GPS yardımıyla konum tespit edilip; en yakındaki tesise götürülüp gerekli çalışma gerçekleştirilecek. Ayrıca Starship üzerinde mikrofon, hoparlör ve kamera da bulunuyor. Bu sayede izlenebiliyor ve çevredekilere seslenilmesi gereken durumlar uzaktan kontrol sağlanabiliyor. Proje şu anda test aşamasında ve önümüzdeki yıldan itibaren bazı bölgelerde aktif şekilde kullanıma sunulacak.