urunilani.com hoşgeldiniz!
Uber iyice uçtu!

Uber iyice uçtu!

Uçan otomobiller çoğumuz için hala bilim kurgu gibi görünebilir ama teknoloji dünyasının yeni 100 milyar dolarlık şirketi Uber için hiç de öyle değil. 

Ünlü araç paylaşım servisi, yeni yayınladığı 100 sayfalık raporunda, önümüzdeki 10 sene içinde, sürücüsüz teknolojiye sahip uçan otomobillerin kullanıma girmesini bekliyor.

Uçan otomobiller sayesinde, şehir içinde taşımacılığın büyük oranda rahatlayacağını ve hızlanacağını düşünen Uber, quadcopter drone benzeri teknolojilerle üretilecek uçan otomobillerin şehirde park benzeri alanlara, özel otoparklara, bina çatılarına inip kalkabileceğini düşünüyor.

Saatte 250 kilometre hız

Havada 250 kilometre/saat hız yapabilecek bu otomobillerle büyük şehirlerdeki trafik sorununun ortadan kalkacağını, bir noktadan bir noktaya ulaşmanın birkaç dakika alacağını düşünen Uber, uçan otomobil teknolojisini geliştirmek için de hevesli.

Özellikle iş dünyasında, toplantıdan toplantıya koşturmak zorunda kalan ve otomobille şehir içi trafiğinde büyük zaman kaybeden, otomobili park etmek, parktan çıkarmak gibi süreçlere uzun vakitler ayırmak zorunda olan profesyonellerin büyük ilgi göstermesi beklenen uçan otomobillerin Uber’e olan ilgiyi de katlayacağı düşünülüyor.

Rapora göre Uber kendi uçan otomobilini üretmek üzere bir plan yapmıyor. Ancak bu alanda çalışacak otomobil üreticileri ile ortaklık yapmayı umut ediyor.

Sürücüsüz Taksiler Geliyor!

Geleceğin otomobil teknolojileri olarak ifade edilen sürücüsüz taksi ve otobüsler konusunda…

Yine Uber’in planlarına göre, uçan otomobilleri kiralama fiyatları da gayet makul olacak. Şoförlü lüks otomobil servisi olarak bilinen Uber X’teki fiyatlara benzer fiyatlarla, kapınızın önüne bir uçan otomobil çağırabileceksiniz ve birkaç dakika sonra ofis binanızın çatısına ya da önüne inebileceksiniz.

Uber’in uçan otomobil servisinin sabah uyuya kalıp da işe geç kalan ve patronuyla önemli toplantısını kaçırmak üzere olanlar için hayat kurtaran bir servis olacağına şüphe yok. 10 yıl bekleyelim, bakalım gerçek olacak mı, yoksa raporlardaki hayaller olarak unutulup gidecek mi?

:: Uçan arabalara binmeye cesaret edebilir miydiniz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/uber-iyice-uctu-76496