urunilani.com hoşgeldiniz!

Yatağa Girmeyen Çocukları Uyutacak Öneriler
no image

Yatağa Girmeyen Çocukları Uyutacak Öneriler

main

Eğer çocuğunuza “Gece yatmayı bilmiyorsun, sabah da kalkmayı.” cümlesini kuruyorsanız, çocuğunuzun düzenli uyku ile ilgili bir problemi var demektir. Çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde büyük önem taşıyan uykunun düzene oturması; zinde, enerjik ve sağlıklı olmalarını sağlar. Peki, yatağın yolunu bir türlü bulamayan, uyumamak için türlü türlü bahaneler uyduran çocuğunuzla nasıl baş edeceksiniz ve nasıl uykusunu düzene sokacaksınız? İşte bunlar çok önemli sorular. En iyisi biz size birkaç öneride bulunalım.

Uykudan Önce Sakinlik ve Sessizlik

Çocuğunuzun uyku saatinden yarım saat önce evde mümkün olduğunca az ses olmasına özen gösterin. Televizyonda sevdiği sakin bir çizgi film açabilir, sesi kısık bir şekilde izlemesine izin verebilirsiniz. Bu sırada pijamalarını da giymesi, rahatlamasını sağlar. Mümkün olduğunca sakin ve durağan ev ortamı, çocuğun uyuma fikrine alışmasını sağlayacaktır. Ayrıca uyku öncesi kendine ayrılan vakitte istediği bir şeyi yapıyor olması kendini rahat hissetmesini sağlar. Süt de uykuya dalmayı kolaylaştırır, bilginize.

Uykuya Doğru Işıkları Azaltın

Evinizde sessizliğe geçtiğiniz saatlerde, ışıkların da dozunu azaltmaya başlayabilirsiniz. Loş ışıklar, çocuğunuza uyku vaktinin geldiğiyle ilgili bir mesaj iletirken, uykusunu da getirecektir. Sessiz, sakin geçirilen uyku öncesi saati, her zaman dengeli bir uyku düzeni sağlar.

Elektronik Mobil Cihazları Kapatın

Televizyon harici tüm cihazları kapatabilirsiniz. Televizyonda sakin ve eğitici şeyler gösteriyorsa açık kalsın. Elektronik cihazların uyku kaçırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Uyumadan önce telefon veya tablete bakmak herkes için sakıncalı. Bu yüzden uyumadan en az bir saat önce elektronik cihazları ortadan kaldırmanızda fayda var.

Kendi Alarmını Kurmasını Sağlayın

Çocuğunuzun başucuna koymak için eğlenceli bir alarm alın. Uyumadan önce alarmı kurması, uyku kavramını daha iyi anlamasına ve bir sorumluluk olarak görmesine yarar. Alarmı kurduktan sonra, sabahı hayal ederek daha kolay uykuya dalacaktır.

Tavanda Parlayan Yıldızlar

Çocuğunuzun yattığı yerdeki tavana fosforlu yıldızlar asabilirsiniz. Ama asmakla kalmayın, o yıldızların uykusuna daha çok yardım etmesini sağlayın. Nasıl mı? Her gece tavandaki bir yıldızın hikâyesini düşünmesini söyleyin. Çocuğunuz yıldızla ilgili düşüncelere daldığı zaman farkında olmadan uyuyakalacaktır.