urunilani.com hoşgeldiniz!

El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin!

El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin!

Teknoloji, akıl almaz bir şekilde ilerliyor ve hayatımızı çok farklı yönlere çekiyor. Bundan 100 yıl önce kim diyebilirdi ki, bir el şıklatmasıyla ışıkları açıp kapatabileceğiz diye? Hatırlayan sayısı çok fazla çıkmaz ama Google IO 2015 konferansında Project Soli tanıtılmıştı ve çalışmaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Giyilebilir teknoloji herkese ulaşacak

Giyilebilir teknolojiler hayatımıza yerleşmekte zorlu bir yol kat ediyorlar. Hâlihazırda birçok teknoloji cihazı kullanan insanların bazıları giyilebilir teknolojiyi “gereksiz masraf” olarak görse de, Project Soli eğer hayata geçerse her kesim giyilebilir teknolojiyi yeniden düşünecektir.

Bir parmak şıklatmaya bakar

Project Soli, el hareketleri ve bazı sensörlerle akıllı saatlerin kapasitesini çok farklı yönlere çekmek istiyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere, kişinin müzik çalmasını, aramaları cevaplamasını, ışıkları açıp kapamasını ve hatta temas ettiği yüzeyin ne tür bir madde olduğunu kullanıcıya söylemesini sağlayan bir sistem geliştiriliyor.

Geliştirilmeye devam ediyor

Sistem halen geliştirilme aşamasında olsa da, çalışan prototipler mevcut. Elinizin yakınlığına ve uzaklığına göre yapabileceğiniz hareketler değişiyor. Giyilebilir teknolojinin belki de en büyük sorunu olan küçücük ekrana dokunmaya çalışma durumunu ortadan kaldıran sistem, dokunmatik cihazların dokunmatik özelliğini ikinci plana atacak gibi görünüyor.

:: Soli projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir teknolojiye sahip olmak ister miydiniz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/el-hareketleriyle-her-seyi-kontrol-edin-71728