urunilani.com hoşgeldiniz!

iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

Biraz önce Apple iOS cihazları için iOS 9 yazılım güncellemesini yayınladı. Güncellemek için acele etmeden önce “iOS 9’a geçmeden önce yapmamız gereken hazırlıklar” yazısına göz atmanızı rica ediyorum. Çünkü bir çok sorunun yanıtı, ve geçiş yapmadan önce yapmamız gereken birkaç kritik adım bu yazıda paylaşılıyor.

Daha sonra aşağıda paylaştığım yöntemle iOS 9 güncellemesini yükleyebilirsiniz.

sihirli elma iphone ipad ios 9 hero iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

Güncelleme: Gelen sorular üzerine 2 küçük açıklamayı da eklemek istedim:

– iOS 9′un son beta sürümünü kullanıyor olsanız dahi küçük bir güncelleme yaptırıyor Apple. Benim iPhone 5′imde 25MB’lık bir güncelleme göründü. Eğer son beta’yı kullanıyorsanız güncellemeleri kontrol etmenizi öneririm.

– watchOS 2 de aslında dün yayınlanacaktı. Ancak Apple son anda çıkan bir bug’ı çözmekte zorlandığı için watchOS 2′yi yayınlamak istemedi.

iOS 9 nasıl yüklenir?

iOS 9’u yüklemek için iPhone, iPad veya iPod Touch üzerinden Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi içerisine girmemiz ve “İndir ve Yükle” butonuna tıklamamız yeterli.

sihirli elma ios9 iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

Ancak yüklemeden önce iPhone veya iPad’imizde yükleme yapılabilmesi için geçen seneki kadar yer açmamız gerekmiyor. Çünkü iOS 9 yüklenebilmesi için sadece 1.2 GB’lık bir boş alan gerekiyor! 🙂

Tabi bu benim iPhone 6 Plus’ım için geçerli olan kapasite. Sizin için biraz daha farklı olabilir…

Bu arada ilk dakikalarda yoğunluk sebebiyle iOS 9′u yüklemekte sıkıntı yaşayabiliriz, bu tamamen normal. Bir süre sonra tekrar denediğimzide iOS 9′u sorunsuzca yükleyebileceğiz.

sihirli elma ios 9 hata 1024x1007 iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

iOS 9’u kimler yükleyebilir?

OS 8 yüklü tüm cihazlar iOS 9’a geçebiliyor. Yani eğer zaten cihazımızda iOS 8 yüklüyse, iOS 9’a da kolayca geçiş yapabileceğiz. 🙂

Ancak iOS 7 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsak, cihazımıza iOS 9 yüklenip yüklenemeyeceğini öğrenmek için aşağıya göz atabiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse şu cihazlara iOS 9 yüklenebiliyor:

  • iPhone 4s ve sonrasındaki tüm iPhone’lar
  • iPad 2 ve sonrasındaki tüm iPad’ler
  • tüm iPad mini ailesi
  • 5. ve 6.nesil iPod Touch’lar

Aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak büyük halini de görebilirsiniz…

sihirli elma ios 9 hazirlik 21 iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

iOS 9 ile gelen yenilikler neler?

Her sene olduğu gibi bu sene de iOS için bir çok yenilik var. 🙂 Bu yenilikleri Apple’dan duymak isterseniz Apple’ın iOS 9 için hazırladığı bu özel sayfaya göz atabilirsiniz.

sihirli elma ios 9 hazirlik hero4 iPhone ve iPad için iOS 9 Yayınlandı!

Yüklemeden önce mutlaka yedek alın!

iOS 9’a bir defa geçtikten sonra geri dönmek mümkün değil. Bu sebeple geçmeden önce iyi düşünmek, yedeklerimizi almak, rehberimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı ve bunlar gibi bizim için kritik olabilecek şeyleri mutlaka yedeklememiz gerekiyor. 

Normal bir güncelleme sırasında hiç bir sorun yaşamadan iOS 9’a geçebiliriz elbette. Ama bir sorun çıkarsa, bu bilgilerin kaybolma riski olduğundan dolayı, arkasından üzülmemek için biz önlemlerimizi mutlaka almalıyız. 🙂

Sonuçta iOS 9 yepyeni bir işletim sistemi. Bir çok şey yeni, bazı şeyler değişti ve bu sebeple de bazı uygulamalar iOS 9’da sorun çıkartabilir, hiç çalışmayabilir veya bazı özellikleri problemli olabilir. Bu yüzden sevdiğimiz ve sürekli kullandığımız bir uygulama iOS 9’a geçiş yaptıktan sonra sorunlu olabilir. Sırf bu sebepten bile iOS 9’a geçiş için acele etmek hiç de mantıklı bir sebep olmayabilir… 🙂