Tüm ürün gamında iyileştirilmiş yakıt tasarrufu için harekete geçen KIA, 2020 Yakıt Verimliliği Yol Haritasını belirledi.
Buna göre KIA, 2020 yılı itibarıyla model serisinin ortalama yakıt tasarrufunda yüzde 25 oranında iyileştirme sağlamayı hedefliyor.
KIA’nın 2020 Yakıt Verimliliği Yol Haritası, büyük pazarlardaki Avrupa Emisyon Standartları, ABD Kurumsal Ortalama Yakıt Tasarrufu Yönetmelikleri gibi önemli emisyon yönetmeliklerindeki standartların da üzerinde bir iyileştirme öngörüyor.

Motorları değiştiriyor

Koreli üretici yeni nesil güç aktarım mekanizmaları geliştirerek, mevcut motor serisinin yüzde 70’ini yeni nesil motorlarla değiştirecek.
Ana model serilerindeki ağırlık unsurları da azaltılacak. Ultra gelişmiş yüksek mukavemetli çeliğin ve hafif malzemelerin daha fazla kullanılması, yakıt tasarrufunun artmasına katkı sağlayacak.
KIA eko-otomobil serisini de güçlendirecek. Yeşil otomobil serisini 2020 itibarıyla mevcut 4 modelden 11 modele çıkaracak. Bu 11 modelin içine, KIA’nın 2020’de üreteceği ilk yakıt pilli elektrikli aracı ve ilk tahsisli hibrit elektrikli modeli Niro da dâhil olacak.

KIA 2020’ye kadar olan süreyi kapsayan 5 yıllık geliştirme planı dahilinde, yakıt verimliliği yüksek teknolojiler, ileri güç aktarım mekanizmaları ve yeni ürünlere yönelik AR-GE yatırımlarını artıracak.