Şirket Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASPİLSAN’ın 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sırasında edinilen tecrübelerden yola çıkılarak kurulduğunu hatırlattı.

Bu tarihten sonra Türkiye’ye askeri ambargo uygulanmaya başlandığına işaret eden Özsoy, şöyle devam etti:

“Milli sanayinin geliştirilmesine yönelik atılımlar çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ASELSAN’dan sonra burada üretilen cihazların pil ve batarya ihtiyaçlarını karşılamak için de ASPİLSAN’ın kurulması fikri ortaya çıkıyor”

TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN’a özel üretimler

Pil üretiminin, ekonomik olmaması, ihtiyaç ve teknolojilerin değişmesi gibi nedenlerle 1996 yılında sonlandırıldığını ifade eden Özsoy, Türkiye’nin en önemli batarya üreticisi olarak faaliyetlerine devam ettiklerini bildirdi.

Özsoy, pilleri yurt dışından almalarına rağmen batarya içerisinde gerekli olan yönetim ve kontrol devrelerinin kendi mühendislerince tasarlandığını vurguladı.

Özsoy, “ASPİLSAN aslında askeri pil ve batarya fabrikası değil. Kuruluşu itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına bağlı olması dolayısıyla ASELSAN gibi Askeri Pil Sanayi olarak adlandırılıyor. Ancak bizim üretimlerimizin hiçbiri sadece askeri birliklere, cihazlara özgü değil. Tüm sistemlere yönelik pil ve batarya üretimleri yapabiliyoruz. Bu kapsamda askeri cihazlar da dahil olmak üzere her türlü mobil cihaz için 150 çeşidin üzerinden batarya üretiyoruz” ifadesini kullandı.

Müşterilerinin özel taleplerine özgü bataryalar da ürettiklerine dikkati çeken Özsoy, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda TÜBİTAK, ROKETSAN, ASELSAN için daha sonra talep gelip gelmeyeceğine bakmaksızın bataryalar üretiyoruz. Bunu milli bir görev olarak addederek sınırlı sayıda da olsa, ekonomik değeri küçük de olsa taleplerini karşılıyoruz. Bunun yanında sağlık sektöründen gelen bu tip talepleri de karşılıyoruz. Ülkemiz için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya özellikle gayret gösteriyoruz”