urunilani.com hoşgeldiniz!

Yeni Lumia’lar Telefon Pazarında Vites Yükseltiyor

Yeni Lumia’lar Telefon Pazarında Vites Yükseltiyor

main

Microsoft, Lumia 950 ve Lumia 950 XL amiral gemisi modellerinin tanıtımını yaptı. Şirket, epeydir Windows Phone tarafında yeni bir amiral gemisi akıllı telefonun duyurusunu yapmıyordu ve son olarak düzenlenen etkinlikle birlikte yeni Lumia’ları gün yüzüne çıkarttı.

Görkemli ve iddialı Lumia 950

Bu amiral gemisi modelde kullanılan 5,2 inç’lik OLED Glance ekranda WQHD yani 1440×2560 piksel çözünürlükte görüntüler sunan ekran var. Üründe yer alan Snapdragon 808 yonga seti, Windows Phone tabanlı bir akıllı telefonda ilk kez kullanılıyor.  Öte yandan 3 GB RAM de Lumia 950’nin önemli özelliklerinden biri. Dahili olarak 32 GB’lık depolama biriminin sunulduğu akıllı telefonda, bu kapasite yeterli gelmediği durumlarda MicroSD kartla birlikte depolamayı artırabilmek mümkün hale geliyor.

Lumia 950

Kamera özelliklerine tarafında arkada Pureview destekli 20 MP’lik kamerayı bulunuyor. Ayrıca LED flaş sisteminin de kullanıldığı bu kamerayla böylece gece karanlığında dahi verimli fotoğraflar çekilebiliyor. Arka kameranın dikkat çekici özelliklerinden biri de 4K çekime destek veriyor olması. Ek olarak kaliteli selfie fotoğraflar çekimi için öne geniş açılı bir 5 megapiksellik kamera da sunuluyor. Telefona eklenen hızlı şarj özelliği sayesinde yarım saat içerisinde %50 oranında dolum gerçekleştirilebiliyor. Lumia 950 modelinde kullanılan batarya 3000 mAh kapasitesinde. USB Type-C bağlantısının yer verildiği akıllı telefonda kullanılan işletim sistemi ise Microsoft’un yeni gözdesi Windows 10 Mobile. Lumia 950 modeline ek olarak; ekran, yonga seti ve batarya kapasitesi taraflarında farklılaşan bir XL modelinin de tanıtımı yapıldı.

Lumia 950 Xl

950 XL adıyla duyurulan bu üründe 5,7 inç boyutunda bir ekran yer alıyor; yonga seti tarafında ise Snapdragon 810 bulunuyor. Batarya kapasitesi ise 3340 mAh seviyesinde. Her iki modelde de sıvı soğutma düzeneğine sahip olduğunu da belirteyim.

Ekonomik Windows 10 Mobile çözümü: Lumia 550

Microsoft, tepe seviyesine özel olarak yeni Lumia modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi ama giriş ve orta seviyeyi de unutmadı. Son olarak hazırlanan en yeni modellerden biri Lumia 550. Bu akıllı telefon da amiral gemilerinde kullanılan Windows 10 Mobile sistemi bulunuyor. Lumia 550 modelinde kullanılan 5 inç boyutundaki ekran 1280×720 piksel çözünürlükte görüntüler oluşturabiliyor.

Lumia 550

Snapdragon 210 yonga setinin tercih edildiği modelde 1 GB RAM ve 8 GB’lık dahili depolama alanı alanı var. Ama elbette bu kapasiteyle yetinmek istemeyenler için de MicroSD kart yuvasına yer verilmiş. 142 gram ağırlığında ve 136.1×67.8×9.9 mm boyutlara sahip olan akıllı telefonun arka kısmında 5 MP çözünürlük desteği sunan kamera yer alırken, önde ise 2 MP’lik bir selfie kamerası var. Kablosuz bağlantı tarafında en önemli kısım 4G desteğinin sunuluyor olması. Tabi ki Wi-Fi, Bluetooth ve GPS desteği de ek özellikler arasında. 1,905 mAh kapasitesinde bir bataryayla gelen Lumia 550, hızlı şarj özelliği sayesinde çok kısa bir sürede şarj edilip kullanılabiliyor.